انواع دستگاه بارکد خوان

بارکد خوان
بارکد خوان

بارکد خوان (یا بارکد اسکنر) اسکنر نوری است که می تواند بارکد چاپ شده را بخواند ، داده های موجود در بارکد را رمزگشایی کرده و داده ها را به رایانه ارسال کند. مانند یک اسکنر مسطح ، از یک منبع نور ، یک لنز و یک سنسور نور تشکیل شده است که برای فرایند نوری غیر خطی به سیگنال های الکتریکی ترجمه می شود.

بعلاوه ، تقریباً همه بارکد خوان ها دارای مدار رمزگشایی هستند که می توانند داده های تصویر بارکد ارائه شده توسط سنسور را تجزیه و تحلیل کرده و محتوای بارکد را به درگاه خروجی اسکنر ارسال کنند.

خواننده های نوع قلم

خواننده های نوع قلم از یک منبع نور و فوتودیود تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر در نوک قلم قرار می گیرند. برای خواندن بارکد ، شخصی که قلم را در دست دارد باید نوک آن را با سرعت نسبتاً یکنواختی از طریق میله ها حرکت دهد. فوتودیود با عبور نوک از هر میله و فضای کد چاپ شده ، شدت نور منعکس شده از منبع نور را اندازه گیری می کند.

فوتودیود یک شکل موج ایجاد می کند که برای اندازه گیری عرض میله ها و فضاها در بارکد استفاده می شود. میله های تاریک در بارکد نور را جذب می کنند و فضاهای سفید نور را منعکس می کنند به طوری که شکل موج ولتاژ تولید شده توسط فوتودیود نمایشی از میله و الگوی فضا در بارکد است.

این شکل موج توسط اسکنر به روشی مشابه روش رمزگشایی نقاط و خط تیره های مورس رمزگشایی می شود .

۵ نوع بارکد خوان و کارهایی که انجام می دهند:

انواع دستگاه بارکد خوان را می توان اسکنر POS یا اسکنر قیمت نیز نامید. پنج نوع بارکد خوان اصلی وجود دارد که در زیر توضیح می دهیم اما قبل از آن اجازه دهید کمی بیشتر در مورد بارکد خوان توضیح دهیم و اینکه چه کاری انجام می دهد.

این نوع دستگاه برای خواندن و ضبط اطلاعات موجود در بارکد استفاده می شود. خواننده خود متشکل از یک اسکنر و رسیور و همچنین وسیله ای برای اتصال به رایانه ، اعم از سیمی یا بی سیم است. بارکد خوان داده های بارکد را ضبط و ترجمه می کند که سپس به یک برنامه نرم افزاری ارسال می شود که می تواند معنی آن را ایجاد کند.

انواع بارکد خوان

۵ نوع بارکد خوان

در انواع دستگاه بارکد خوان پنج نوع بارکد خوان اصلی وجود دارد. اینها میله های قلم ، اسکنر اسلات ، اسکنر دستگاه شارژ-کوپل دستگاهCC ، اسکنر تصویر و اسکنر لیزری است.

عصای قلم

این ساده ترین نوع بارکد خوان و کم هزینه ترین آن است. بسیار بادوام است و هیچ قسمت متحرکی ندارد. این باید در تماس مستقیم با بارکد باشد و همچنین برای جمع آوری داده ها باید در یک زاویه خاص نگه داشته شود. سرعت مشخصی که با آن روی بارکد حرکت می کند نیز لازم است.

اسکنر اسلات

این یک اسکنر بارکد ثابت است و موردی که اسکن می شود با دست از طریق شکاف دستگاه بارکد خوان کشیده می شود. این نوع بارکد خوان معمولاً برای اسکن بارکد کارتهای شناسایی و کارتهای کشیده شده استفاده می شود.

CCD اسکنر

این نوع بارکد خوان معمولاً در خرده فروشی استفاده می شود. برد آن بهتر از عصای قلم است و رابط نوع تفنگ دارد. برای خواندن باید نزدیک بارکد نگه داشته شود. چندین خوانش معمولاً برای کاهش خطاها انجام می شود. عیب استفاده از این نوع بارکدخوان این است که فقط می تواند بارکدی را که عرض آن اندازه صفحه است بخواند.

اسکنر تصویر

این نوع را می توان دوربین خوان نیز خواند. این یک دوربین کوچک است که برای ثبت تصویری از بارکد استفاده می شود. این می تواند بارکد را از دورتر بخواند و دارای پردازنده های تصویربرداری دیجیتال است که بارکد را می خوانند. برای خواندن بارکد از فاصله ۹ اینچ می توان استفاده کرد.

اسکنر لیزری

این نوع می تواند دستی یا ثابت باشد. برای خواندن آنها لازم نیست نزدیک به بارکدها باشد.

این مدل برای خواندن بارکد از آینه ها و لنزها استفاده می کند و تا ۲۴ اینچ دورتر قابل استفاده است و مدل های دوربرد وجود دارد که می توانند بارکد را تا فاصله ۳۰ فوت بخوانند. همچنین می تواند بارکدها را بدون توجه به جهت آنها بخواند. اسکنرهای لیزری می توانند تا ۵۰۰ اسکن در ثانیه را انجام دهند.

قلم های صفحه کلید

با تکامل کامپیوتر با رابط های استاندارد مختلف ، اتصال سخت افزار فیزیکی به آن آسان تر شد. همچنین ، انگیزه های تجاری برای کاهش پیچیدگی نرم افزار مرتبط وجود داشت. سخت افزار اولیه Keyboard wedge بین پورت PS / 2 و صفحه کلید متصل شده است ، و شخصیت هایی از اسکنر بارکد دقیقاً مانند اینکه در صفحه کلید تایپ شده اند ظاهر می شوند.

امروزه این اصطلاح به طور گسترده تری برای هر دستگاهی که می تواند متصل شود و به جریان داده های “از صفحه کلید” کمک می کند ، استفاده می شود. قلم های صفحه کلید که از طریق رابط USB متصل می شوند به راحتی در دسترس هستند.

رویکرد “قلم های صفحه کلید” افزودن مواردی مانند بارکد خوان به سیستم را ساده می کند. نرم افزار ممکن است نیازی به تغییر نداشته باشد.

حضور همزمان دو “صفحه کلید” نیاز به برخی از مراقبت های کاربر دارد. همچنین ، بارکدها اغلب فقط زیرمجموعه ای از نویسه های ارائه شده توسط یک صفحه کلید معمولی را ارائه می دهند.

رابط های سریال اولیه

اسکنرهای بارکد اولیه ، از همه قالب ها ، تقریباً به طور جهانی از رابط سریال RS-232 رایج در آن زمان استفاده می کردند. این یک روش برق ساده ارتباطی بود و نرم افزار برای دسترسی به آن نیز نسبتاً ساده است اگرچه نیاز به نوشتن برای رایانه های خاص و پورت های سریال آنها است.

رابط های اختصاصی

چند رابط کمتر معمول دیگر نیز وجود دارد. اینها به جای اینکه به رایانه های موجود کالا متصل شوند ، در سیستم های بزرگ EPOS با سخت افزار اختصاصی استفاده می شدند. در برخی از این رابط ها ، دستگاه اسکن سیگنال “خام” متناسب با شدت دیده شده هنگام اسکن بارکد را برمی گرداند. سپس این توسط دستگاه میزبان رمزگشایی شد. در برخی موارد ، انواع دستگاه بارکد خوان را به یکی از مواردی که می تواند توسط دستگاه میزبان تشخیص داده شود تبدیل می کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *